وب سایت دکتر اصغر خوشنود
پشتیبانی آنلاین

سرطان لوزالمعده

image

یکی از بیماری های شایع در میانسالی حدود سن 55 تا 85 سالگی سرطان لوزالمعده یا پانکراس می باشد و در تمامی گروه های سنی مشاهده شده است . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم

یکی از بیماری های شایع در میانسالی حدود سن 55 تا 85 سالگی سرطان لوزالمعده یا پانکراس می باشد و در تمامی گروه های سنی مشاهده شده است . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

 

  • آیا سرطان لوزالمعده کشنده است
  • سرطان لوزالمعده درمان قطعی دارد
  • ایا سرطان لوزالمعده قابل درمان است
  • طول عمر بیماران سرطان پانکراس
  • سرطان پانکراس خوش خیم
  • راه درمان سرطان لوزالمعده
  • درد پانکراس
  • آیا درمان سرطان لوزالمعده با طب سنتی امکان پذیر است ؟

 

سرطان لوزالمعده

 

 

علل بروز سرطان لوزالمعده

 

یکی از علل بروز سرطان لوزالمعده به دلیل التهاب لوزالمعده می باشد به طوری که در تشخیص لوزالمعده مشکل به وجود می آورد . اکثر تومورهای لوزالمعده در قسمت سر و یک سوم باقی مانده در تنه لوزالمعده ایجاد می شود و این تومورها سبب انسداد مجرای صفراوی و زردی بیمار می گردد . اغلب سلول های مبتلا به سرطان لوزالمعده به بافت های دیگر گسترش می یابند و اکثر این تومورها خوش خیم هستند . از علت های که سبب بروز این بیماری در عموم افراد می شود تغذیه نامناسب نظیر: استفاده از غذاهای پر چرب و سیگار کشیدن می باشد .

 

پیشگیری از سرطان لوزالمعده

 

بهترین توصیه برای پیشگیری از رژیم غذایی متنوع، کم چرب و با فیبرهای غذایی فراوان مصرف گردد و از استعمال دخانیات پرهیز شود .

 

تشخیص سرطان لوزالمعده

 

یکی از بهترین روش های غربالگری جهت تشخیص سرطان لوزالمعده که روشی بدون درد و غیرتهاجمی است سونوگرافی می باشد . در این روش امواج صوتی به ناحیه مورد نظر ارسال می شود و بازگشت آن ها به وسیله رایانه دریافت می شود لازم ذکر است که این امواج صوتی هیچ عارضه ای ندارند .

 

آندوسکوپی یکی دیگر از روش های تشخیص سرطان لوزالمعده و یا پانکراس است که این روش با بی حسی موضعی انجام می شود .

 

آندوسکوپی

 

در روش آندوسکوپی با استفاده از یک لوله باریک به نام \"کانولا\" وارد مجرای لوزالمعده می شود سپس ماده حاجب داخل مجرا تزریق شده و بعد از آن عکس رادیولوژی گرفته می شود و با این عکس می توان تشخیص داد که آیا مجرای لوزالمعده تنگی و یا انسداد دارد و یا ندارد .

 

درمان سرطان لوزالمعده

 

درمان اصلی این سرطان، عمل جراحی است . پیشرفت های جدید در روش های جراحی و مراقبتهای پیش و بعد از عمل موجب شده است که این جراحی وسیع با ایمنی انجام شود . میزان برداشت بافت لوزالمعده بستگی به محل قرار گرفتن تومور و اینکه آیا سلول های سرطانی به کبد و یا سایر اعضای مجاور گسترش یافته اند، دارد .

 

در صورتی که تومورها در سر لوزالمعده قرار گرفته باشند، قسمت اول روده باریک، قسمتی از معده و مجرای صفراوی، جراحی و برداشته می شوند و سپس با استفاده از درمان دارویی بسیاری از بیماران می توانند زندگی طبیعی داشته باشند .

 

اما در صورتی که تومور تمام لوزالمعده را احاطه کرده باشد و قادر به برداشتن تومور نباشیم، تنها راه  درمان برداشتن کامل لوزالمعده است و بعد از برداشتن لوزالمعده بیمار باید از انسولین استفاده نمایید تا وضعیت قند خون آن طبیعی شود .

 

نظرات (0)