بازدیدکنندگان امروزسایت:......بازدیدکنندگان امروزسایت:......161
آمار کل بازدید کنندگان:....... آمار کل بازدید کنندگان:....... 648634
قابل توجه بیماران گرامی :
دستورالعمل کولونوسکوپی صبح: -- "اگر کولونوسکوپی قرار شده که صبح در مطب انجام گیرد بایستی چهار بسته پودر  پیدرولاکس وهربسته با 4 لیوان آب یا آب میوه مخلوط کرده واز ساعت 8 صبح الی 12 شب قبل از مراحعه هر ساعت 1 الی 2 لیوان میل شود"
نوبت دهی اینترنتی -- "قابل توجه بیماران گرامی : از تاریخ دوشنبه 1398/10/16 نوبت دهی اینترنتی بواسطه سایت دکتر دکتر دردسترس می باشد.ساعت نوبت گرفته شده ساعت حضور در مطب می باشد و بیملر بین 45 دقیقه الی 1 ساعت معطلی دارد......با سپاس    "
نوبت دهی حضوری: -- "لطفا جهت نوبت دهی روزانه به صورت حضوری همان روز  ساعت 8  صبح  به مطب مراجعه و نوبت خود را در لیست نصب شده روی درب مطب ثبت نمایید و راس ساعت تعیین شده مراجعه فرمایید در غیر این صورت نویت شما لغو می شود.......با تشکر    "

درد شکم مشکل شایعی در میان کودکان است. تا سن ۱۵ سالگی، حدوداً از هر ۳ کودک یک نفر برای درد شکم به پزشک مراجعه می‌کند. اما تنها تعداد کمی از این کودکان دارای مشکل جدی هستند

 

 

درمان درد دل و شکم در نوزادان و کودکان

1

درد شکم مشکل شایعی در میان کودکان است. تا سن ۱۵ سالگی، حدوداً از هر ۳ کودک یک نفر برای درد شکم به پزشک مراجعه می‌کند. اما تنها تعداد کمی از این کودکان دارای مشکل جدی هستند. شکایت از درد شکم در کودکان کمتر از ۱۱ سال شایع‌تر است و اغلب با تغییر عادات غذا خوردن و اجابت مزاج همراه است. اغلب دردهای شکمی، موارد حاد و جدی نیستند و معمولاً درمان‌های خانگی تنها چیز مورد نیاز برای تسکین درد و ناراحتی شکم است.

معمولاً والدین یا پرستار کودک می‌توانند متوجه درد شکم کودک شوند. نوزادان و کودکان نوپا ممکن است با گریه کردن، حالات صورت و یا جمع کردن شکم خود این درد را بروز دهند. کودکان خردسال هم معمولاً درد شکم خود را فوراً به شما خبر می‌دهند. اما برخی از نوجوانان ممکن است تمایلی به اظهار درد شکم نداشته باشند، بنابراین باید سعی کنید علت و توضیحی برای احساس آنها بیابید. بهتر است با متخصص گوارش در مورد نشانه‌های کودکان خود مشورت کنید تا علت درد تشخیص و درمان گردد.

درد شکم کودکان


درد شکم کودکان یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعه والدین برای مراقبت‌های پزشکی است. ارزیابی "درد شکم" می‌تواند چالشی برای والدین و پزشک باشد. علل احتمالی درد شکم کودکان بسیار وسیع است، از دلایل بی‌اهمیت گرفته تا دلایل مرگبار و اختلاف اندکی در شکایت کودک از درد شکم وجود دارد. خوشبختانه، درد شکم کودکان معمولاً به سرعت بهبود می‌یابد. اما والدین یا پرستار در تشخیص اینکه آیا درد کودک نیاز به درمان فوری دارد یا خیر، با مشکل مواجه‌اند.

علت‌ها و دلایل درد شکم کودکان


2

 • عفونت‌ها: ویروس‌ یا باکتری می‌تواند عامل درد شکم و آنفلوآنزای معده یا روده (موسوم به التهاب معده و روده) باشد. عفونت‌های ویروسی معمولاً به سرعت برطرف می‌شوند، در حالی که عفونت‌های باکتریایی نیاز به آنتی‌بیوتیک دارند تا بهبودی کودک حاصل شود.
 • مواد غذایی: مسمومیت غذایی (که دارای علائم مشابه علائم آنفلوآنزای معده، روده است)، آلرژی غذایی، خوردن بیش از حد مواد غذایی و یا تولید گاز می‌تواند موجب نفخ و ناراحتی موقت کودک شود. معمولاً حمله درد بلافاصله پس از خوردن رخ می‌دهد.
 • مسمومیت: علت این عارضه از مشکلات ساده (مانند صابون خوردن) تا مشکلات جدی‌تر مانند بلعیدن قرص آهن، آهن ربا، سکه‌ها، بوتولیسم ناشی از مواد غذایی فاسد و یا مصرف بیش از حد داروها (مانند استامینوفن، تیلنول) متغیر است.
 • مشکلات جراحی: این مشکلات عبارتند از آپاندیسیت و یا انسداد روده.
 • علل پزشکی: عوارض پزشکی خارج از شکم می‌تواند موجب درد شکم شود. به عنوان مثال، درد شکم کودک می‌تواند ناشی از دیابت و یا نیش "عنکبوت بیوه سیاه" باشد.

تشخیص درد شکم در کودکان


چشم‌انداز و بهبودی درد شکم در کودکان به اندازه علل ایجاد کننده آن متنوع است. درد شکمی که تشخیص داده شده و تحت درمان زود هنگام قرار گرفته است، پیش آگهی کلی خوبی خواهد داشت؛ اما دردی که تحت تشخیص و درمان قرار نگرفته می‌تواند مهلک و تهدید کننده زندگی کودکان باشد. در نتیجه، در اوایل بیماری کودک، والدین یا پرستار باید برای اطمینان از درمان و مراقبت مناسب کودک، با متخصص گوارش مشورت و همکاری کنند.

درد شکم در کودکان دارای چندین علت احتمالی است که سیستم‌های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار داده و هر کدام از آنها نیاز به مجموعه‌ای منحصر به فرد از تست‌های تشخیصی دارد. پزشک شرح حال کاملی از سابقه پزشکی کودک بدست آورده و کودک را معاینه می‌کند. این معاینه به احتمال زیاد شامل آزمایش مقعد برای بررسی وجود خون در آن است. با استفاده از این اطلاعات، پزشک ممکن است آزمایشات اضافی دیگری را نیز توصیه کند.

 • آزمایش خون، آزمایش عملکرد کبد، کشت خون، سطح آمیلاز، لیپاز و یا سطح سرب خون، همچنین ممکن است نمونه ادرار کودک برای آزمایش و کشت به آزمایشگاه ارسال شود.
 • ممکن است نمونه مدفوع برای بررسی وجود خون، باکتری‌ها و انگل‌ها گرفته شود.
 • مطالعات تصویربرداری (اشعه X و آزمایشات مرتبط) ممکن است برای بررسی شکم انجام شود. سایر آزمایشات ممکن است شامل:
  •  سونوگرافی شکم، بیضه
  •  سی‌ تی‌ اسکن شکم
 • ممکن است آزمایشات ویژه‌ای بر اساس وضعیت کودک انجام شود، از جمله تنقیه یا بلع سولفات باریوم، مانومتری مقعد و یا معاینه لگنی.

درمان درد شکم در کودکان


3

درد شکم در کودکان اغلب می‌تواند با درمان‌های خانگی برطرف شود. اطمینان بیابید که کودک شما از استراحت کافی برخوردار است، مایعات کافی را برای جلوگیری از کم آبی بدن دریافت می‌کند و از دادن مواد غذایی جامد، آسپرین، آنتی‌بیوتیک (مگر اینکه توسط یک پزشک تجویز شود) و مکمل‌های گیاهی به کودک خود اجتناب کنید. در صورتی که کودک دچار تب شدید شده و بیش از ۲۴ ساعت دچار اسهال و یا استفراغ باشد، بایدبه دنبال کمک‌های پزشکی باشید.

درمان دارویی درد شکم کودکان

درمان داوریی با توجه به تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی، نتایج آزمایشات و وضعیت منحصر به فرد کودک تجویز می‌شود. درمان ممکن است به سادگیِ فرستادن کودک به خانه همراه با استراحت، تشویق به مصرف مایعات و یک رژیم غذایی ملایم باشد. در عوارض جدی، درمان کودک ممکن است گسترده‌تر بوده و نیاز به بستری در بیمارستان و عمل جراحی باشد.
شما می‌توانید استامینوفن (بدون آسپرین، Silapap کودکان، پانادول، Liquiprin یا تیلنول) را برای کنترل تب کودک استفاده کنید. بیشتر پزشکان هنوز هم از تجویز آسپیرین برای کودکان خودداری می‌کنند. از دادن آنتی‌بیوتیک به کودک اجتناب کنید، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود. پزشکان داروهای گیاهی یا دیگر داروهای خانگی را توصیه نمی‌کنند. اگر بعد از استفاده آنها برای کودک خود به پزشک مراجعه کنید، مطمئن شوید که دقیقاً همان چیزی که به کودک داده‌اید، به پزشک اطلاع دهید. زیرا این قبیل مواد می‌تواند بر نتایج توصیه‌های درمانی پزشک تأثیر بگذارد.

درمان خانگی درد شکم کودکان

والدین یا پرستار کودک باید هوشیار باشند و در زمان مناسب برای دریافت کمک‌های پزشکی اقدام کنند. بر وضعیت کودک به خصوص در دوران بهبودی، نظارت دقیق داشته باشید تا زمانی که کودک بهتر شود. ممکن است برای نوجوانان آزار دهنده باشد، اما بهر حال آنها را تحت نظارت قرار دهید.

 • استراحت: برای کودکان مبتلا به دردهای فعال شکمی، استراحت اغلب مفید و موثر است. دراز کشیدن روی صورت ممکن است به کاهش درد نفخ کمک کند. اما وضعیت مطلوب، همان حالتی است که بهترین احساس را به کودک می‌دهد.
 • رژیم غذایی: افراد می‌توانند بدون غذای جامد مدت طولانی زنده بمانند، اما برای ادامه حیات نیاز به مصرف مایعات دارند. کم شدن آب بدن مدتی طول می‌کشد، به همین دلیل مصرف دائمی مایعات همیشه ضروری نیست. کودکی که به طور پیوسته استفراغ می‌کند قادر به نگه داشتن مقدار زیادی از مایعات در بدن خود نیست. پزشکان توصیه می‌کنند مقدار کمی (۱-۲ اونس) مایعات را هر دفعه (به طور معمول هر ۱۵-۲۰ دقیقه) به کودک بدهید تا زمانی که کودک بتواند مقداری بیشتری مایعات را در بدن خود نگه دارد. از دادن مایعات و نوشیدنی‌های رنگی، گازدار، کافئین‌دار، چرب و یا بیش از حد شور و شیرین (مانند کولای سیاه، چای، قهوه، شیر، نوشیدنی‌های انرژی زا و آب میوه) به کودک اجتناب کنید.
 • غذاهای مایعات : آب یا شیر گرم را به نوزاد خود ندهید، زیرا می‌تواند موجب مشکلات جدی در رابطه با نمک بدن نوزاد شود. همچنین، هضم شیر برای معده بیمار دشوارتر است. پزشکان مایعات مختلف را برای کم‌آبی بدن توصیه می‌کنند. به عنوان مثال،Pedialyte را می‌توانید بدون نسخه تهیه کنید. سعی کنید هر چه زودتر روال تغذیه عادی نوزادتان را از سر بگیرید. گزینه‌های مناسب برای بچه‌های بزرگ‌تر شامل لیموناد زنجبیلی یا سوپ جوی ساده با آب مرغ است. از دادن شیر، آب میوه، نوشابه‌های قوی گازدار، قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا (مانند Gatorade) در کودکان مبتلا به اسهال اجتناب کنید، زیرا معده آنها ممکن است این مایعات را تحمل نکند. اگر کودکان بزرگ‌تر نوشابه بخواهند، از دادن نوشابه‌های حاوی کافئین به آنها خودداری کنید. تکان دادن و خارج کردن گاز نوشابه‌های گازدار ممکن است آنها را برای معده کودک بیمار قابل تحمل‌تر کند.
 • غذاهای جامد: کودک به شما خواهد گفت که چه زمانی قادر به خوردن مواد غذایی جامد است. مصرف این غذاها را به آرامی شروع کنید، ابتدا با نان تُست یا بیسکوئیت کراکر شروع کنید، سپس با افزایش تحمل کودک، کم کم غذاهای معمولی به کودک بدهید. پس از یک رژیم کاملاً مایع، مصرف موز، پوره سیب، نان تُست ساده و یا برنج پخته شده، غذاهای مناسبی برای شروع است.
تنظیمات قالب
انتخاب رنگ قالب
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
رنگ پس زمینه
رنگ متن ها
انتخاب منو
گوگل فونت
اندازه فونت بدنه
نوع فونت بدنه
جهت سایت
Scroll to top