بازدیدکنندگان امروزسایت:......بازدیدکنندگان امروزسایت:......258
آمار کل بازدید کنندگان:.......  آمار کل بازدید کنندگان:....... 540700
قابل توجه بیماران گرامی :
دستورالعمل کولونوسکوپی صبح: -- "اگر کولونوسکوپی قرار شده که صبح در مطب انجام گیرد بایستی چهار بسته پودر  پیدرولاکس وهربسته با 4 لیوان آب یا آب میوه مخلوط کرده واز ساعت 8 صبح الی 12 شب قبل از مراحعه هر ساعت 1 الی 2 لیوان میل شود"
نوبت دهی اینترنتی -- "قابل توجه بیماران گرامی : از تاریخ دوشنبه 1398/10/16 نوبت دهی اینترنتی بواسطه سایت دکتر دکتر دردسترس می باشد.ساعت نوبت گرفته شده ساعت حضور در مطب می باشد و بیملر بین 45 دقیقه الی 1 ساعت معطلی دارد......با سپاس    "
نوبت دهی حضوری: -- "لطفا جهت نوبت دهی روزانه به صورت حضوری همان روز  ساعت 8  صبح  به مطب مراجعه و نوبت خود را در لیست نصب شده روی درب مطب ثبت نمایید و راس ساعت تعیین شده مراجعه فرمایید در غیر این صورت نویت شما لغو می شود.......با تشکر    "

علائم دستگاه عصبى مرکزى ممکن است در مبتلایان به بیمارى مزمن کبدى بروز کند

 


انسفالوپاتی کبدی


علائم دستگاه عصبى مرکزى ممکن است در مبتلایان به بیمارى مزمن کبدى بروز کند، به‌ویژه آنکه این بیماران پس از شانت پورتوکاوال بسیار مستعد ابتلاء به چنین علائمى مى‌شوند.
 
    پاتوژنز
انسفالوپاتى کبدى یک نوروپاتى متابولیک برگشت‌پذیر است که از اثرات سموم جذب‌شده از روده بر مغز ناشى مى‌شود. به‌علت کاهش فعالیت کبدى و شانت‌هاى خودبه‌خودى یا ایاتروژنیکِ خون وریدى پورت به اطراف کبد و افزایش نفوذپذیرى سد مغزى - خونی، مواجههٔ مغز با این سموم افزایش مى‌یابد. این سموم از اثر باکترى‌هاى کولون بر پروتئین‌هاى داخل روده حاصل مى‌شوند. عوامل تشدیدکنندهٔ احتمالى عبارتند از: خونریزى گوارشی، یبوست، ازتمی، آلکالوز هیپوکالمیک، عفونت، افزایش پروتئین مصرفى و آرام‌بخش‌ها. در حال حاضر چهار تئورى اصلى براى توجیه این سندرم مورد توجه قرار دارند.
 
- نوروترانسمیترهاى آمینواسیدى
- آمونیاک
- نوروترانسمیترهاى کاذب
- نوروتوکسین‌هاى سینرژیستى
    پیشگیرى
انسفالوپاتى مهم‌ترین عارضهٔ جانبى شانت پورتوکاو و تا حدودى قابل پیش‌بینى است. بیماران مسن به میزان قابل توجهى حساس‌تر هستند. الکلى‌ها پیش‌آگهى بهترى از مبتلایان به سیروز پس از نکروز یا سیروز کریپتوژنیک دارند، واضحاً به این دلیل که اختلال عملکرد کبد در دو گروه آخر پیشرونده و اجتناب‌ناپذیر است. فعالیت کبدى خوب تا حدودى بیماران را از انسفالوپاتى محافظت مى‌کند. انسفالوپاتى پس از شانت اسپلنورنال دیستال (وارن) در مقایسه با سایر انواع شانت شیوع کمترى دارد.
 
افزایش پروتئین روده‌ای، چه با منشاء رژیم غذائى و چه ناشى از خونریزى روده باشد، با فراهم کردن پیش‌ساز براى باکترى‌‌هائى روده‌اى انسفالوپاتى را تشدید مى‌کند. وجود یبوست زمان بیشترى براى اثر باکترى‌ها بر محتویات کولون فراهم مى‌کند. با بالا رفتن غلظت اورهٔ خون، بیمار دچار ازتمى مى‌شود که به درون روده منتشر مى‌شود، به‌ آمونیاک تبیدل مى‌شود و سپس مجدداً بازجذب مى‌شود. هیپوکالمى و آلکالوز متابولیک با جابه‌جا کردن آمونیاک از خارج به داخل - که همان محل اثر سم نیز محسوب مى‌شود - انسفالوپاتى را تشدید مى‌کنند.
    یافته‌هاى آزمایشگاهى
سطوح آمونیاک در خون شریانى معمولاً بالا است. وجود مقادیر زیادى گلوتامین در مایع مغزى - نخاعى به افتراق انسفالوپاتى کبدى از سایر علل اغماء کمک مى‌کند. الکتروانسفالوگرافى براى یافتن تغییرات جزئی، حساسیت بیشترى از ارزیابى بالینى دارد. تغییرات غیراختصاصى هستند و فرکانس امواج به‌طور متوسط کند مى‌شود.
    درمان
انسفالوپاتى حاد با کنترل عوامل زمینه‌ساز، عدم مصرف پروتئین در رژیم‌ روزانه، پاک‌کردن روده با مسهل‌ها و تنقیه، و تجویز آنتى‌بیوتیک‌ها (نئومایسین یا آمپى‌سیلین) یا لاکتولوز درمان مى‌شود. باید دست‌کم ۱۶۰۰ کیلوکالرى کربوهیدرات روزانه به‌علاوهٔ ویتامین‌ها در مقادیر درمانى تجویز شود. حجم خون باید حفظ شود تا از ازتمى پیش‌کلیوى پیشگیرى کند. پس از آنکه بیمار به درمان اولیه پاسخ داد، پروتئین غذائى باید به میزان ۲۰ گرم در روز آغاز شود و تا حدى‌که براى بیمار قابل تحمل باشد هر ۲ تا ۵ روز حدود ۱۰ تا ۲۰ گرم افزایش پیدا کند.
 
انسفالوپاتى مزمن با محدودیت پروتئین غذائی، پیشگیرى از یبوست، و حذف خواب‌آورها، مخدرها و آرام‌بخش‌ها درمان مى‌شود. براى جلوگیرى از کمبود پروتئین، نباید مصرف مزمن پروتئین به کمتر از ۵۰ گرم در روز برسد. پروتئین گیاهى در رژیم غذائى بهتر از پروتئین حیوانى تحمل مى‌شود. لاکتولوز، دى‌ساکاریدى که تحت تأثیر آنزیم‌هاى روده‌اى قرار نمى‌گیرد، بهترین دارو براى کنترل درازمدت محسوب مى‌شود. اثر لاکتولوز به pH کولون بستگى ندارد. لاکتیتول ترکیب مشابهى است که نظیر لاکتولوز کارآئى دارد و به‌نظر مى‌رسد که سریعتر اثر مى‌کند. مصرف پودر لاکتولوز راحت‌تر از شربت آن است.

مطالب پربازدید

20.05.2016

مصرف 10 ماده غذایی مفید

بچه که بودم ماه اسفند هر وقت مادرم خانه‌تکانی را

+ مشاهده

28.12.2016

بررسی عوارض جانبی یبوست

یبوست می تواند خبر از مشکلات مختلفی درون بدنمان

+ مشاهده

20.05.2016

13 نوع درد شکم را جدی

13 نوع درد شکم را جدی بگیریم

+ مشاهده

09.07.2017

بیماری خارش مقعد

شاید خارش مقعد از خارش دیگر نقاط بدن آزاردهنده‌تر

+ مشاهده

20.05.2016

گاستریت یا ورم معده

گاستریت یا ورم معده به حالتی گفته می‌شود که در آن

+ مشاهده

20.05.2016

پانکراتیت حاد

التهاب حاد لوزالمعده (پانکراس) یا پانکراتیت حاد

+ مشاهده

پربیننده ترین مطالب

مصرف 10 ماده غذایی مفید ...

بچه که بودم ماه اسفند هر وقت مادرم خانه‌تکانی را ...

+ مشاهده

بررسی عوارض جانبی یبوست

یبوست می تواند خبر از مشکلات مختلفی درون بدنمان ...

+ مشاهده

13 نوع درد شکم را جدی ...

13 نوع درد شکم را جدی بگیریم

+ مشاهده

ویدئو سلامتی

زندگی با سلامتی

تشخیص سرطان ریه با ...

محققان دانشگاه لوئیزویل می‌گویند که یک آزمایش ...

بدبویی دهان یا هالیتوزیس

  بَدبویی دَهان یا هالیتوز مشکل شایعی است. دلیل ...

خواص درماني زيره سياه

حتما مساله را با پزشک خود در میان بگذارید تا چاره ...

آسیت یا آب‌آوردن شکم

    آب‌آوردگی شکم یا آسیت (Ascites)‏ به معنای ...

تنظیمات قالب
انتخاب رنگ قالب
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
رنگ پس زمینه
رنگ متن ها
انتخاب منو
گوگل فونت
اندازه فونت بدنه
نوع فونت بدنه
جهت سایت
Scroll to top