بازدیدکنندگان امروزسایت:......بازدیدکنندگان امروزسایت:......123
آمار کل بازدید کنندگان:.......  آمار کل بازدید کنندگان:....... 648596
قابل توجه بیماران گرامی :
دستورالعمل کولونوسکوپی صبح: -- "اگر کولونوسکوپی قرار شده که صبح در مطب انجام گیرد بایستی چهار بسته پودر  پیدرولاکس وهربسته با 4 لیوان آب یا آب میوه مخلوط کرده واز ساعت 8 صبح الی 12 شب قبل از مراحعه هر ساعت 1 الی 2 لیوان میل شود"
نوبت دهی اینترنتی -- "قابل توجه بیماران گرامی : از تاریخ دوشنبه 1398/10/16 نوبت دهی اینترنتی بواسطه سایت دکتر دکتر دردسترس می باشد.ساعت نوبت گرفته شده ساعت حضور در مطب می باشد و بیملر بین 45 دقیقه الی 1 ساعت معطلی دارد......با سپاس    "
نوبت دهی حضوری: -- "لطفا جهت نوبت دهی روزانه به صورت حضوری همان روز  ساعت 8  صبح  به مطب مراجعه و نوبت خود را در لیست نصب شده روی درب مطب ثبت نمایید و راس ساعت تعیین شده مراجعه فرمایید در غیر این صورت نویت شما لغو می شود.......با تشکر    "

ژیاردیا، کرمک، آسکاریس و آمیب برای والدینی که فرزندانشان در سنین کودکی با دردهای شکمی، بی اشتهایی، اختلال رشد، حالت تهوع و استفراغ مواجه بوده اند، نام های آشنایی است

منظور از انگل، موجود زنده ای است که داخل یا روی بدن موجود زنده دیگری زندگی می کند و اگر این موجودات از نوع روده ای باشند، در لوله گوارش انسان یا سایر حیوانات زندگی و تکثیر پیدا می کنند. عامل مهم در بیماری زایی این نوع انگل ها آن است که تخم شان از طریق مدفوع خارج و از طریق آب، خاک و دست آلوده به دیگر افراد منتقل می شود. به بیان دیگر، مهم ترین راه انتقال انگل های روده ای از طریق دهان است.

 

 

 

درد شکم به دلیل انگل

 

 

 

علائم بالینی ناشی از آلودگی با انگل های روده ای مختلف تا حدی متفاوت است، اما وجه مشترکشان درد شکم، نفخ، اسهال و استفراغ است، ولی در مواردی این بیماری با درد قفسه سینه، خستگی، ضعف مفرط و کم خونی نیز همراه می شود.

 

 

 

در انواعی از انگل ها همچون آسکاریس که نوعی انگل کرمی است، تخم انگل از راه خون وارد ریه می شود و زمانی که به انگل تبدیل شد، از طریق سرفه خارج و دوباره از طریق دست آلوده وارد سیستم گوارش می شود. در چنین شرایطی ممکن است بیمار با علائمی چون سرفه خونی، علائم ریوی و تب مختصر نیز مواجه شود.

 

 

 

کرمک ها از روده دفع می شود

 

 

 

این درست است که برخی انگل ها عوارضی مثل کم خونی، ضعف و بی حالی را همراه می آورند، اما این مساله به آن معنا نیست که هر کسی که دچار ضعف و بی حالی است، به انگل گوارشی مبتلاست.

 

 

 

شاید مشاهده کرم های بزرگی که از روده هنگام دفع خارج می شود، ترسناک به نظر برسد، اما چنین اتفاقی در صورت ابتلا به کرمک کاملا طبیعی است. البته ابتلا به کرمک بیشتر در مناطقی اتفاق می افتد که امکان دسترسی به آب آشامیدنی و غذای سالم وجود ندارد و در مناطق شهری احتمال آن بسیار کم است.

 

 

 

نکته مهم درباره کرمک، بحث سرایت آن است که بر اثر خاراندن نشیمنگاه، بخصوص از سوی کودکان اتفاق می افتد، یعنی از این طریق، تخم انگل در زیر ناخن ها جمع می شود یا به انگشتان کودک می چسبد و با گذاشتن انگشتان در دهان، تخم انگل وارد دستگاه گوارش شده و این تخم به کرم تبدیل می شود.

 

پارک ها و محیط های عمومی بازی کودکان به انواع انگل و میکروب آلوده است. در نتیجه باید دست کودکان را بلافاصله پس از بازی در پارک یا حیاط، شست و اجازه نداد آنها با دست آلوده، چیزی بخورند

 

 

 

گوشت را خوب بپزید

 

 

 

شاید نام کرم کدو را شنیده باشید، اما ندانید که از عمده ترین راه های انتقال این نوع انگل به سیستم گوارشی، خوردن گوشت خام و نیمه پخته گاو است.

 

 

 

البته آلودگی به کرم کدو بیشتر از طریق گوشت شکار اتفاق می افتد که بخوبی پخته نمی شود، اما نکته مهم در مورد این نوع آلودگی آن است که تخم کدو می تواند از طریق خون وارد مغز شود و ابتلا به کیست ها و ضایعات شدید مغزی چون تومورهای مغزی را به دنبال داشته باشد. آلودگی با این نوع انگل، باعث ناراحتی، ضعف و کم خونی شدید بیمار نیز می شود.

 

 

 

آسکاریس، شایع است

 

 

 

آسکاریس، انگلی کرمی شکل است که آلودگی به آن در قاره آسیا و بویژه در ایران بسیار شایع است. آلودگی به این نوع انگل از طریق آب و غذای ناسالم است و از مهم ترین علائم آن می توان به اختلالات دستگاه گوارش یعنی درد شکم، تهوع، استفراغ، پرآبی دهان، پرخوری، لاغری و نیز اختلالات تنفسی و عصبی مانند لرزش و تشنج، عصبانیت و زودرنجی، دیدن خواب های آشفته، پریدن از خواب، سردرد و سرگیجه اشاره کرد.

 

 

 

برخی از انواع انگل مانند آمیب از طریق آب های سرد چشمه ها منتقل می شود. به همین دلیل هرگز نباید از آب چشمه ها بدون جوشاندن استفاده کرد.

 

 

 

همچنین امکان آلودگی به برخی انواع انگل از طریق مزارع برنج، بخصوص در شالیکاران وجود دارد.

 

 

 

برخی انگل ها هم از طریق ارتباط جنسی قابل سرایت است.

 

 

 

پارک ها؛ محیط زندگی انگل ها

 

 

 

بسیاری از کودکان، بویژه در سنین زیر سه سال عادت دارند هر جسمی را بسرعت در دهان می گذارند. بی شک امکان آلودگی به انگل ها در این کودکان بسیار بالاست. از سوی دیگر پارک ها و محیط های عمومی بازی کودکان به انواع انگل و میکروب آلوده است. در نتیجه باید دست کودکان را بلافاصله پس از بازی در پارک یا حیاط، شست و اجازه نداد آنها با دست آلوده، چیزی بخورند.

 

 

 

همچنین باید شست وشوی دست پس از دستشویی را به کودکان آموزش داد تا امکان سرایت به آلودگی های انگلی کاهش یابد.

 

 

 

پیشگیری از ابتلا به انگل ها

 

 

 

فراموش نکنید که بهترین روش مقابله و پیشگیری از ابتلا به آلودگی های انگلی، دقت در رعایت بهداشت فردی، بهداشت محیط و مواد غذایی است.

 

 

 

البته در صورت ابتلای فردی در خانواده به نوعی از انگل، بقیه اعضای خانواده نیز باید تحت درمان های ضدانگلی قرار بگیرند.

 

 

 

از سوی دیگر دقت کافی در پخت کامل گوشت، شست وشوی کامل میوه و سبزیجات، شست وشوی مکرر دست ها با آب و صابون، بخصوص قبل از غذا خوردن و بعد از دستشویی، کوتاه نگه داشتن ناخن ها، جوشاندن آب آشامیدنی نامطمئن و نیز آموزش کودکان به شستن دست ها با آب و صابون بعد از بازی در محیط های باز در پیشگیری از آلودگی های انگلی بسیار موثر است.

 

 

 

عوارض انگل های روده ای

 

 

 

شایع ترین عارضه ای که که انگل های روده ایجاد می کنند سوء تغذیه است، یعنی اینکه وقتی انگل روده ای در داخل روده ها مستقر می شود، تغذیه و جذب غذا را دچار اختلال می کنند و همچنین بخشی از محتویات غذایی که در داخل روده وجود دارد، صرف تغذیه خود انگل خواهد شد که این مساله خود را در اطفال به شکل بارزتری نشان می دهد و اطفال دچار اختلالات رشد جسمی و ذهنی می شوند و طبیعتا روی کارکرد اجتماعی آنها تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.

 

 

 

علاوه بر این، انگل ها زخم هایی را در روده ایجاد می کنند که به شکل طولانی مدت خونریزی های کوچک و مخفی دارد که دیده نمی شود و این مساله در طولانی مدت کم خونی ایجاد می کند. ما اکثر اطفالی را که مبتلا به بیماری های انگلی هستند، به شکل کم خون هم می بینیم که کم خونی عوارض بسیار جدی را به جای می گذارد و کودکان را به شدت دچار مشکل می کند.

 

 

 

اما عوارض جدی تری هم وجود دارد، مثلا انگل وارد کیسه صفرا می شود و مشکل ایجاد می کند یا وارد پانکراس می شود و پانکراتیت یا عفونت پانکراس ایجاد می کند که دردهای بسیار شدیدی را ایجاد می کند و بدنبال خود عوارض و مشکلات بسیار جدی را برای افراد ایجاد می کند و در مواقعی هم نیاز به جراحی پیدا می شود.

 

 

 

یا گاهی اوقات ممکن است که انگل وارد آپاندیس شود و آپاندیسیت ایجاد کند که بیماری شناخته شده ای است و معمولا نیاز به جراحی پیدا می شود.

 

 

 

گاهی اوقات تجمع انگل ها را در یک نقطه از روده داریم که ممکن است باعث انسداد روده شوند، خصوصا در نوع آسکاریس که کرم های بزرگتری هستند و حتی تا ۳۵ سانتی متر ممکن است طول داشته باشند.

 

 

در این نوع، انسداد روده را بعنوان یک عارضه جدی می شناسیم که خود این هم ممکن است نیاز به جراحی پیدا کند و یک حالت بسیار بد آن این است که سوراخ شدگی روده ها ایجاد شود و انگل از دستگاه گوارش خارج شده و وارد نواحی دیگر بدن شود و بدنبال سوراخ شدگی، خونریزی های شدیدی ایجاد شود که افراد مبتلا نیاز به اورژانس پیدا می کنند

 

مطالب پربازدید

20.05.2016

مصرف 10 ماده غذایی مفید

بچه که بودم ماه اسفند هر وقت مادرم خانه‌تکانی را

+ مشاهده

28.12.2016

بررسی عوارض جانبی یبوست

یبوست می تواند خبر از مشکلات مختلفی درون بدنمان

+ مشاهده

20.05.2016

13 نوع درد شکم را جدی

13 نوع درد شکم را جدی بگیریم

+ مشاهده

04.09.2018

عمل جراحی برداشتن کیسه

کیسه صفرا یک اندام کوچک نزدیک به کبد است. کیسه

+ مشاهده

09.07.2017

بیماری خارش مقعد

شاید خارش مقعد از خارش دیگر نقاط بدن آزاردهنده‌تر

+ مشاهده

20.05.2016

گاستریت یا ورم معده

گاستریت یا ورم معده به حالتی گفته می‌شود که در آن

+ مشاهده

پربیننده ترین مطالب

مصرف 10 ماده غذایی مفید ...

بچه که بودم ماه اسفند هر وقت مادرم خانه‌تکانی را ...

+ مشاهده

بررسی عوارض جانبی یبوست

یبوست می تواند خبر از مشکلات مختلفی درون بدنمان ...

+ مشاهده

13 نوع درد شکم را جدی ...

13 نوع درد شکم را جدی بگیریم

+ مشاهده

ویدئو سلامتی

زندگی با سلامتی

التهاب معده

گاستریت یا التهاب حاد آستر مخاطی معده شایع ترین ...

گیاهان تلخ اما با خاصیت ...

دوباره تاکید می‌شود که مصرف این گیاهان حتماً باید ...

سندرم استیونز–جانسون

سندرم استیونز–جانسون (به انگلیسی: Stevens–Johnson ...

بدبویی دهان یا هالیتوزیس

  بَدبویی دَهان یا هالیتوز مشکل شایعی است. دلیل ...

تنظیمات قالب
انتخاب رنگ قالب
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
رنگ پس زمینه
رنگ متن ها
انتخاب منو
گوگل فونت
اندازه فونت بدنه
نوع فونت بدنه
جهت سایت
Scroll to top